Un meci de două săptămâni! AS Roma a obținut o victorie în partida ce a început pe 14 aprilie, dar s-a terminat aseară

AS Roma au învins gruparea Udinese în continuarea meciului întrerupt în ziua de duminică, acum 12 zile. Atunci, partida etapei a 32-a Serie A s-a întrerupt în minutul 72, după ce Evan Ndicka, jucătorul Romei, s-a prăbușit pe teren. Arbitrul Pairetto a decis ca partida să nu mai continue și să fie reluată la o dată care urma să fie stabilită.

Astfel, cele două formații au reînceput aseară meciul din minutul 72, la scorul de 1:1, iar AS Roma a dat lovitura practic la ultima fază a meciului. În prelungiri, în minutul 90+5, Bryan Cristante a marcat după o centrare din corner a lui Paulo Dybala.

Astfel, AS Roma s-a impus cu 2-1 și și-a consolidat locul cinci în clasamentul Seriei A, loc ce asigură participarea în faza grupelor Ligii Campionilor în sezonul viitor. Asta deoarece, Italia va avea cinci echipe în cea mai tare competiție inter-cluburi din Europa.