Performanțe excepționale ale sportivilor moldoveni la Europenele de Box! Avem doi finaliști la competiția de la Belgrad

Alexandru Paraschiv și Daria Cozorez s-au calificat în finalele categoriilor lor de greutate, iar Vasile Cebotari a cucerit medalia bronz. Paraschiv a ajunst în finala Campionatelor Europene de box de la Belgrad, grație victoriei obținute în semifinale în fața azerului Malik Hasanov.

boxing.md
Sursa: boxing.md

Moldoveanul va lupta pentru medalia de aur în concursul categoriei de greutate de 63,5 kilograme cu reprezentantul Federației Ruse, Gabil Mamedov. Marea finală este programată pentru duminică seara.

Pentru titlul european va lupta și o altă reprezentantă a țării noastre, Daria Cozorez. Pugilista moldoveancă s-a impus în semifinale în fața reprezentantei Ungariei, Reka Hoffmann. Cozorez se va confrunta pentru medalia de aur în categoria grea, sâmbătă seară, cu Kristina Tkaciova din Federația Rusă.

Un alt pugilist moldovean, Vasile Cebotari, a fost învins în semifinalele categoriei de greutate de pînă la 71 de kilograme de sârbul Jovan Nikolic. Pugilistul moldovean și-a asigurat astfel medalia de bronz la Europene. La competiția continentală de la Belgrad participă 400 de boxeri din 33 de țări.