Zimbru, cu șanse minime la titlu

Zimbru Chișinău rămâne cu șanse mici la titlu după o nouă înfrângere în Superliga moldovenească de fotbal. „Galben-verzii” au cedat pe terenul echipei CSF Bălți cu 1-2 în etapa a 8-a a fazei a doua a campionatului.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Gazdele au deschis scorul în minutul 23 prin Andrezinho dintr-un penalty. Zimbru a egalat după 7 minute, printr Joao Paulinho. Bălțenii au revenit la conducere până la pauză. Cristian Păscăluță a înscris în minutul 41, din pasa lui Daniel Danu.

Zimbru nu a mai reușit să remedieze situația în repriza secundă, deși a avut ocazii.

„Echipa a jucat organizat, victoria asta este meritul ei. Suporterii ne-au motivat. Bravo băieții! Îi felicit cu victoria.” a declarat după meci antrenorul lui CSF Bălți, Alexandru Patraman.

„Vreau să felicit echipa din Bălți cu victoria, meritată sau nu, deja nu mai contează. În fotbal, ca să învingi trebuie să marchezi.” a spus antrenorul Zimbrului, Lilian Popescu.

Tot în etapa a 8-a, Petrocub Hâncești a demolat-o pe Dacia-Buiucani Chișinău, scor 7-0. Vladimir Ambros și Mihai Plătică au marcat câte 2 goluri, Maxim Potârniche, David Abagna și Mihai Lupan au înscris câte o dată.

Sheriff Tiraspol s-a impus în fața echipei Milsami Orhei cu 2-1. Rasheed Akanbi și Cedric Badolo au marcat pentru gazde, iar Harouna Camara - pentru oaspeți.

Astfel, cu 2 etape până la sfârșitul campionatului, Petrocub este lider cu 20 de puncte acumulate. Sheriff are 15 puncte, iar Zimbru - 14. În penultima etapă, Milsami va primi vizita Petrocubului, Zimbru va înfrunta pe Sheriff, iar CSF Bălți - pe Dacia-Buiucani Chișinău.