Bayer Leverkusen - Atalanta Bergamo este finala din acest sezon a Ligii Europei

Echipa germană Bayer Leverkusen a eliminat pe AS Roma, iar Atalanta a lăsat în afara competiției formația franceză Olympique Marseille. Bayer a trăit periculos returul cu AS Roma din semifinalele Ligii Europei. După victoria din prima manșă cu 2-0, "farmaciștii" s-au văzut conduși pe teren propriu cu același scor.

Ambele goluri au fost marcat de Leandro Paredes din penalty pe finalul primei reprize și la începutul celei de-a doua. Bayer, însă, nu s-a lăsat bătută și a reușit să reducă din handicap în minutul 82. Gianluca Mancini a înscris în propria poartă. Gazdele au continuat asediul la poarta adversă și au egalat în prelungiri, în minutul 90+7, stabilind scorul final de 2:2. Josip Stanisic a marcat și astfel a prelungit invincibilitatea echipei germane în acest sezon.

Bayer Leverkusen a stabilit astfel un record istoric. Echipa antrenată de Xabi Alonso este neînvinsă în acest sezon, cu o serie de 49 de meciuri fără înfrângere, cea mai lungă din istoria fotbalului european. Precedentul record era deținut de Benfica Lisabona, de 48 de meciuri fără înfrângere, în perioada 1963-1965.

"Suntem fericiți că ne-am calificat în finala de la Dublin. Vom juca două finale într-o săptămână, cea a Ligii Europei și a Cupei Germaniei. Am dat dovadă de un caracter puternic din momentul în care eram conduși cu 0:2. Acum ne dorim să câștigăm toate trofeele.", a declarat Xabi Alonso, antrenorul echipei Bayer Leverkusen

"Au fost foarte buni. Am reușit să revenim după meciul tur, dar păcat că nu am menținut avantajul. Dar așa se întâmplă când joci cu o echipă care are un asemenea sezon fantastic.", a menționat Daniele De Rossi, antrenorul echipei AS Roma

Bayer Leverkusen va juca în finală cu Atalanta Bergamo. Echipa italiană la rândul său a învins-o pe Olympique Marseille cu 3-0 după ce în tur a remizat în deplasare, scor 1:1.

Finala Ligii Europei se va disputa în data de 22 mai în capitala Irlandei, la Dublin.