Victorie la scor a junioarelor la turneul de dezvoltare UEFA

Echipa națională de fotbal feminin "sub 16 ani" a Republicii Moldova a început în forță turneul de dezvoltare UEFA, pe care îl găzduiește. Micile noastre "tricolore" au învins semenele lor din Insulele Feroe cu 5:1 în meciul disputat pe stadionul Zimbru din Chișinău.

Moldovencele au dominat prima repriză și în minutul 25 conduceau deja cu 3:0. Victoria Rubanovici a făcut spectacol. Ea a marcat două goluri și a contribuit la al treilea, golul Adelei Borșci.

Feroezele au redus din handicap cu un gol frumos marcat de Sara Benjaminsen puțin înainte de pauză. În repriza secundă, însă, moldovencele au mai înscris prin Gabriela Stanciu și Daniela Pușcaș și au completat victoria.

Sâmbătă, 18 mai, într-al doilea său meci la turneul de dezvoltare UEFA, rezervat junioarelor "sub 16 ani", pe care îl găzduiește, echipa Republicii Moldova o va întâlni pe cea a României. În cea de-a treia și ultima partidă, discipolele Olgăi Tanschi vor avea de jucat cu echipa Lituaniei.