Qatar 2022

Senegalul s-a calificat pentru a doua oară în optimile Mondialului

Echipa națională a Senegalului a învins selecționata Ecuadorului cu 2-1 și s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar.

FIFA
Sursa: FIFA

În meciul grupei A, jucat pe Khalifa International Stadium din orașul Ar-Rayyan, Ismaila Sarr a deschis scorul dintr-un penalty în minutul 44. Sud-americanii au răspuns prin golul lui Moises Caicedo în minutul 67, însă, în câteva clipe, senegalezii au înscris încă o dată, prin Kalidou Koulibaly.

Astfel, Senegalul s-a clasat pe locul secund în grupa A, cu 6 puncte, în timp ce Ecuador s-a clasat pe locul trei, cu 4 puncte. Țările de Jos au câștigat grupa, cu 7 puncte.

Senegalul a mai fost în faza eliminatorie a Cupei Mondiale în 2002, atunci când a ajuns până în sferturi.