"Tricolorii", înfrângere categorică în fața Ucrainei

Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova a suferit o înfrângere categorică în meciul amical cu Ucraina. Discipolii lui Sergiu Cleșcenco au pierdut cu scorul de 0:4.

Ucraina a început în forță meciul de pe stadionul Zimbru și a deschis scorul în minutul 2. Roman Iaremciuk a profitat de o greșeală a lui Vladislav Baboglo și l-a învins fără probleme pe portarul Dorian Răilean.

Același Iaremciuk a fost periculos în minutul 19 când a încercat să marcheze cu un șut la colțul scurt. De această dată, Dorian Răilean a evitat golul. "Galben-albaștrii" au continuat să atace. Mîkola Șaparenko a șutat pe spațiul porții în minutul 36, iar "jovto-blakitnî" și-au dublat avantajul în minutul 43. Viktor Țîgankov a finalizat o combinație superbă.

Echipa Ucrainei și-a continuat galopul de sănătate și în repriza secundă. Artiom Dovbik a marcat pentru 3:0 în minutul 49, iar Gheorghi Sudakov a stabilit scorul final în minutul 54. Pe final discipolii lui Sergiu Cleșcenco s-au trezit și au avut câteva ocazii de a reduce din handicap. Virgiliu Postolachi, Nicky Cleșcenco și Mihai Caimacov au pus în pericol poarta apărată de Andrii Lunin.

Echipa națională de fotbal Republicii Moldova va susține următoarele partide în luna septembrie. Pe 7 septembrie "tricolorii" vor juca cu Malta în Liga Națiunilor, iar 3 zile mai târziu, este programat meciul amical cu San Marino. Ambele partide se vor juca pe stadionul Zimbru din Chișinău.

De partea cealaltă, echipa Ucrainei urmează să participe la turneul final din Germania al Campionatului European de fotbal. "Jovto-blakitnî" vor debuta la EURO 2024 în data de 17 iunie, într-un meci cu România. Partida se va juca la Munchen. Din grupa E mai fac parte Belgia și Slovacia.