Germania a început în forță Campionatul European de fotbal (rezumat)

Echipa națională de fotbal a Germaniei a învins reprezentativa similară a Scoției cu 5-1 în meciul deschiderii EURO 2024. Partida a avut loc pe stadionul Allianz Arena din Munchen și a fost transmisă în direct și în exclusivitate de postul național de televiziune Moldova 1.

uefa.com
Sursa: uefa.com

Nemții au dominat jocul din primele clipe. Florian Wirtz a deschis scorul în minutul 10. Jamal Musiala a dublat avantajul gazdelor în minutul 19. Scoțienii pur și simplu nu rezistau ritmului impus de germani. Aproape de pauză, trupa lui Julian Nagelsmann a obținut un penalty, după un fault al lui Ryan Porteous în careu, pentru care fundașul scoțian a și fost eliminat. Kai Havertz a transformat lovitura de la punctul cu var.

În repriza secundă, tot "Bundesteam" a controlat jocul. Nagelsmann a făcut mai multe schimbări, iar unul dintre jucătorii trimiși în teren a marcat. Niclas Fullkrug a făcut 4-0. Ulterior, atacantul clubului Borussia Dortmund a mai înscris o dată, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Scoția a marcat golul de onoare în minutul 87. A fost, de fapt, un autogol al fundașului Antonio Rudiger. Germania a înscris ultimul gol în prelungiri, prin Emre Can, jucător convocat în ultimul moment de selecționer, ca să-l înlocuiască pe Aleksandar Pavlovic, care a părăsit lotul din cauza amigdalitei.

Sâmbătă, în al doilea meci al grupei A, Ungaria va întâlni Elveția, la Koln. Partida va fi transmisă în direct și în exclusivitate de postul național de televiziune Moldova 1, cu începere de la ora 16:00.