EURO 2024: Echipa națională a Austriei a câștigat Grupa D în detrimentul reprezentativelor Franței și Țărilor de Jos (rezumate)

Surpriză uriașă la EURO 2024! Austria și-a adjudecat în mod surprinzător primul loc în grupa D. Acest lucru s-a întâmplat grație victoriei din ultima etapă în fața reprezentativei Țărilor de Jos și remizei din partida Franța - Polonia. La Berlin Austria a dispus de "Portocala Mecanică" cu scorul de 3:2.

uefa.com
Sursa: uefa.com

Deja în minutul 6 scorul era de 1:0 în favoarea echipei Austriei. Malen și-a dat autogol printr-o alunecare nefericită. Echipa națională a Țărilor de Jos a forțat egalarea până la pauză, însă nu a fructificat niciuna din multiplele ocazii pe care le-a avut. Olandezii au făcut-o imediat după reluarea meciului. În minutul 47, Cody Gakpo a restabilit egalitatea înscriind din pasa lui Xavi Simons cu un șut plasat la colțul lung.

Bucuria batavilor nu a durat, însă, prea mult. Peste 12 minute, Austria a revenit în avantaj: Romano Schmid a înscris cu capul după o centrare în careu a lui Florian Grillitsch. Olandezii au egalat din nou prin Memphis Depay, care a șutat din interiorul careului. Golul a fost validat după ce arbitrul a consultat sistemul VAR. Peste 6 minute, însă, Austria a dat lovitura de grație, înscriind golul victoriei prin Marcel Sabitzer, care a trimis mingea sub bara transversală și l-a învins pe portarul Verbruggen.

Franța nu a reușit să obțină a doua sa victorie la EURO 2024. "Cocoșii galici" au remizat cu Polonia la Dortmund, scor 1:1. După o primă repriză fără goluri, franceyii au reușit să deschidă scorul la începutul reprizei secunde. În minutul 56, Jakub Kiwior a faultat un adversar în careu, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Kylian Mbappe a înscris fără probleme și și-a trecut în cont primul său gol la un turneul final de Campionat European.

Polonia nu a dezarmat și a beneficiat și ea de un penalty în minutul 77, dar Robert Lewandowski a ratat. Totuși, arbitrul a decis ca execuția să se repete pentru că portarul Maignan deja nu se afla pe linia porții în momentul șutului. În cele din urmă, Lewandowski a executat în același loc și a restabilit egalitatea cu toată opoziția goalkeeperului.

Așadar, după ultimele meciuri din grupa D, Austria s-a clasat pe primul loc cu 6 puncte și va juca în optimile de finală cu a doua clasată din grupă F, adică Turcia, Cehia sau Georgia.

Franța ajunge în optimile de finală de pe locul 2 în grupă și va juca în următoarea fază a competiției cu a doua clasată din grupa E, România, Belgia, Ucraina sau Slovacia.

Echipa națională a Țărilor de Jos va merge mai mult ca sigur în play-off de pe locul 3, având 4 puncte acumulate.