Au adus medaliile acasă! Campionul mondial Serghei Tarnovschi, vicecampioanele Daniela Cociu și Maria Olărașu întâmpinați la aeroport cu flori

Dublul medaliat la Campionatele Mondiale recent încheiate, canotorul Serghei Tarnovschi a fost întâmpinat la aeroport așa cum se cuvine de către cei apropiați și autorități. Concomitent cu Tarnovschi a sosit acasă și tandemul Daniela Cociu/Maria Olărașu, care s-au ales cu medalii de argint la Mondialele de canotaj din Uzbekistan.

Kayak Canoe Federation of the Republic of Moldova
Sursa: Kayak Canoe Federation of the Republic of Moldova

Tarnovschi a cucerit medalia de aur în proba de canoe simplu pe distanța de 500 de metri, iar peste câteva ore a luat și "argintul" în cursa de 5000 de metri.

"Nu a fost ușor, dar în schimb asta demonstrează nivelul meu de pregătire. Am arătat că pot face față provocării de a avea două curse într-o zi. Sunt două probe diferite, 500 de metri și 5000 de metri. M-am mobilzat să iau și a doua medalie, mai ales că în trecut am fost campion mondial pe distanța de 5 kilometri. M-am străduit să reprezint onorabil țara noastră și de această dată.", a dezvăluit Serghei Tarnovschi

Cele două componente ale tandemului Maria Olărașu/Daniela Cociu au obținut cea mai mare performanță din cariera lor la nivel de senioare. Fetele noastre au cucerit medalia de argint în proba de canoe dublu pe distanța de 200 de metri. Cociu a povestit cu mari emoții despre succesul de la Mondiale și cu greu și-a stăpânit lacrimile de fericire.

"Emoțiile au fost foarte mari, pentru că mulți ani la rând am fost pe locul 4, eram aproape de medalie, nu ne ajungea câteva miimi de secundă. Iată că anul acesta ne-a reușit. Cursa a fost dificilă. Erau valuri. Când ne-am apropiat de start am zis că fie ce o fi. Voi da tot ce e mai bun și rezultatul va veni de la sine.", a declarat canotoarea Daniela Cociu

În acest an, Serghei Tarnovschi este sportivul moldovean cu cele mai multe distincții. Pe lângă aceste două medalii de la Mondiale, canotorul și-a trecut în palmares titlul de campion european, dar și medalia de bronz la competiția continentală. Totodată, el s-a ales cu o medalie de bronz și la Cupa Mondială, iar cea mai importantă e medalia olimpică de la Paris, una tot de bronz. Tarnovschi a recunoscut că trece prin cea mai bună perioadă a carierei.

"Am medalii la Europene, Mondiale și, desigur, la Jocurile Olimpice. Da, pot să spun că e cel mai de succes an din cariera mea.", a mai adăugat Serghei Tarnovschi

Lotul național de canoe s-a clasat pe locul 5 în clasamentul general pe medalii la Campionatele Mondiale din Uzbekistan, competiție la care sportivii au concurat în probele pe distanțele ne-olimpice.