Qatar 2022

Franța, învinsă de Tunisia într-un meci cu final nebun

Selecționata Franței a cedat în fața Tunisiei cu 0-1 în ultima ei partidă din grupa D a Mondialului. Wahbi Khazri a marcat golul victoriei istorice a formației africane, în minutul 58.

În prelungirile reprizei a doua s-a produs o fază inedită. Antoine Griezmann a marcat un gol în ultimele secunde, iar mai mulți fotbaliști au crezut că arbitrul a dat fluierul final și s-au îndreptat spre vestiare, însă centralul meciului a făcut semn că faza se verifică la sistemul VAR. În cele din urmă, golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, iar echipele au mai jucat aproximativ un minut.

În ciuda eșecului, Franța s-a clasat pe primul loc în grupa D și va juca în optimile de finală cu a doua clasată din grupa C.