Arsenal, superior echipei Paris Saint-Germain

Arsenal Londra a obținut prima victorie în noua ediție a Ligii Campionilor. „Tunarii" au învins pe teren propriu formația Paris Saint-Germain cu 2-0. Kai Havertz și Bukayo Saka au marcat golurile.

facebook.com/Arsenal
Sursa: facebook.com/Arsenal

Havertz a profitat de pasa lui Leandro Trossard și a înscris cu o lovitură de cap, în minutul 20. Bukayo Saka a dublat avantajul gazdelor peste 15 minute, executând spectaculos o lovitură liberă.

Într-un alt meci tare, Bayer Leverkusen a dispus de AC Milan, scor 1-0. Victor Boniface a marcat singurul gol al meciului.

Cel mai mare scor al serii a fost înregistrat tot în Germania. Borussia Dortmund a demolat-o pe Celtic Glasgow, scor 7-1. Karim Adeyemi a fost autorul unui hat-trick.

FC Barcelona, care pierduse primul meci, cu AS Monaco, s-a dezlănțuit în partida cu Young Boys Berna. A fost 5-0 pentru gruparea „blau-grana". Robert Lewandowski a înscris 2 goluri, Raphinha și Inigo Martinez câte unul, iar fundașul oaspeților Mohamed Ali Camara a marcat în propria poartă.

Victorii au obținut aseară și formațiile Manchester City, Internazionale Milano și Stade Brestois.