Qatar 2022

Coreea de Sud își continuă parcursul la Campionatul Mondial

Reprezentativa Coreei de Sud a învins selecționata Portugaliei cu 2-1 într-un meci dramatic și s-a calificat în optimile de finală ale turneului din Qatar.

FIFA
Sursa: FIFA

Lusitanii au deschis scorul deja în minutul 5, prin Ricardo Horta. Formația asiatică a egalat în minutul 27 prin Kim Younggwon și a sperat până în ultimul moment că poate obține victoria. Norocul le-a surâs fotbaliștilor sud-coreeni în minutul 90+1, atunci când Hwang Heechan a înscris golul decisiv.

În celălalt meci al grupei H, Uruguayul s-a impus în fața Ghanei cu 2-0.

Astfel, Portugalia a câștigat grupa, cu 6 puncte acumulate. Coreea de Sud s-a clasat pe locul secund, cu patru puncte și a devansat la limită Uruguayul. Echipa sud-americană a acumulat tot patru puncte, dar diferența s-a făcut la numărul de goluri marcate la turneu (Coreea de Sud a înscris 4, iar Uruguay 2). Pe ultimul loc în grupă s-a clasat Ghana, cu trei puncte obținute.