Qatar 2022

Selecționata Țărilor de Jos, prima echipă calificată în sferturile Campionatului Mondial din Qatar

Țările de Jos au învins reprezentativa Statelor Unite ale Americii cu 3-1 în prima partidă din cadrul optimilor de finală. Pe Khalifa International Stadium din orașul Ar-Rayyan, Memphis Depay a înscris în minutul 10, iar pe finalul primei reprize batavii și-au dublat avantajul prin Daley Blind.

FIFA
Sursa: FIFA

Formația americană a redus din diferență prin Haji Wright în minutul 76, însă olandezii au dat o replică pe măsură peste alte 5 minute, atunci când Denzel Dumfries a marcat și a stabilit scorul final.

Adversara Țărilor de Jos va fi cunoscută diseară. Argentina va întâlni Australia într-o partidă care va începe la ora 21:00 și va fi transmisă în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.