Qatar 2022

Messi a marcat în al 1000-lea meci din cariera sa

Echipa națională a Argentinei a învins reprezentativa Australiei cu 2-1 și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Căpitanul “Albiceleste”, Lionel Messi, care a jucat al 1000-lea meci din cariera sa, a deschis scorul în minutul 35.

FIFA
Sursa: FIFA

După pauză, avantajul argentinienilor a fost majorat de tânărul atacant Julian Alvarez, care a profitat de o greșeală uriașă a portarului advers, Mathew Ryan. Australia a redus din diferență în minutul 77, atunci când Enzo Fernandez a deviat în propria poartă balonul șutat de Craig Goodwin.

În sferturile de finală ale Mondialului din Qatar, Argentina va înfrunta Țările de Jos. Meciul se va juca pe 9 decembrie (21:00) și va fi transmis în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.