Blănuță a dat o pasă de gol într-un meci pentru FC Universitatea-1948 Craiova

Atacantul moldovean Vladislav Blănuță a contribuit decisiv la victoria echipei sale de club, FC Universitatea-1948 Craiova, asupra lui FC Botoșani. Într-o partidă din cadrul etapei a 29-a a Superligii românești de fotbal gruparea olteană s-a impus pe teren propriu cu scorul de 1:0, Blănuță fiind cel ce i-a dat pasa de gol, la finalul primei reprize, lui George Ganea.

Vladislav Blănuță a fost titular la FC Universitatea-1948 Craiova în premieră. Totuși, el a fost înlocuit în minutul 61 al partidei de pe stadionul "Ion Oblemenco". Acum o lună, Blănuță a izbutit să înscrie și primul său gol pentru clubul oltean.

Surpriza etapei a venit din Giulești, unde, Rapid București a pierdut pe teren propriu în fața formației sibiene Hermannstadt, scor 0:1. Singurul gol al partidei a fost marcat de Silviu Balaure în minutul 32 al primei reprize.