"Tricolorii", victorioși la Nicosia

Echipa națională de futsal a Republicii Moldova a obținut a doua victorie în turul secund al preliminariilor Campionatului Mondial de specialitate. "Tricolorii" au învins în deplasare reprezentativa similară a Ciprului cu scorul de 2:0.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Jucătorii echipei noastre au marcat câte un gol în fiecare repriză. Andrian Lașcu a deschis scorul în minutul 16, iar Cristian Obadă a dublat avantajul "tricolorilor" la începutul reprizei secunde.

Grație acestei victorii, reprezentativa Republicii Moldova și-a asigurat locul 2 în grupă, acumulând 6 puncte în 3 partide. Conduce clasamentul echipa Spaniei, cu 9 puncte la activ, în timp ce cea a Ciprului îl încheie, fără nici un punct acumulat. "Tricolorii" vor juca ultimul meci din programul grupei, pe 8 martie, acasă, cu selecționata Spaniei. Partida se va disputa la "Futsal Arena FMF" din comuna Ciorescu, cu începere de la ora 18:30.

Câștigătoarele celor 12 grupe preliminare și 4 cele mai bune echipe clasate pe locurile 2 se vor califica în așa-numita "Etapă de elită". Celelalte 8 echipe, care vor termina pe locurile 2 în grupe, vor juca în etapa play-off.