Chelsea și Benfica, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Chelsea Londra s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor! „Aristrocrații” au eliminat din competiție pe Borussia Dortmund. După ce în tur pierduse în Germania cu scorul de 0:1, Chelsea s-a impus, pe „Stamford Bridge”, în manșa secundă cu scorul de 2:0.

facebook.com/ChelseaFC
Sursa: facebook.com/ChelseaFC

Gazdele au marcat câte un gol în fiecare repriză. Mai întâi, Raheem Sterling a deschis scorul în minutul 43.

Kai Havertz a dublat avantajul aristocraților la 8 minute după pauză. Fotbalistul german a înscris dintr-un penalty repetat, după ce ratase prima execuție. Meciul de pe Stamford Bridge a început cu o întârziere de zece minute din cauza dificultăților cu care s-a confruntat echipa germană pentru a ajunge la stadion.

Benfica Lisabona s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. „Vulturii” au surclasat formația belgiană Club Brugge în manșa secundă. Gruparea portugheză s-a impus cu 5:1 după ce în partida-tur învinsese cu 2:0.

Pe Estadio „Da Luz” din Lisabona pentru gazde au marcat Rafa Silva, Goncalo Ramos de două ori, Joao Mario și David Neres.

Oaspeții au înscris golul de onoare prin Bjorn Meijer. Benfica va juca în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru al doilea sezon consecutiv. De partea cealaltă, Club Brugge rămâne cu performanța de a fi atins în premieră optimile de finală ale cele mai tari competiții inter-cluburi din Europa.