Petrocub Hâncești, victorie dramatică

Meci cu deznodământ dramatic în prima etapă a fazei a doua a Superligii moldovenești de fotbal. Petrocub Hâncești a învins în propriul fief pe Milsami Orhei cu scorul de 2:1, marcând golul victoriei în prelungirile partidei.

FC Petrocub
Sursa: FC Petrocub

Gazdele s-au văzut conduse după prima repriză. Milsami a deschis scorul în minutul 42 prin Alexandru Antoniuc. "Leii" din Hâncești, însă, au avut o revenire spectaculoasă în mitanul secund. Sergiu Plătică a egalat în minutul 75, iar deja în prelungirile partidei a înscris și golul nesperatei la un moment dat victorii.

Într-un alt meci al etapei inaugurale a fazei secunde a campionatului, Zimbru Chișinău a remizat din nou cu Sfântul Gheorghe Suruceni. Partida jucată în capitală s-a terminat cu scorul alb de 0:0. Cele două formații au încheiat fără goluri al doilea meci direct consecutiv. Acum o săptămână, Zimbru și Sfântul Gheorghe au remizat cu același scor în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei Moldovei.