Qatar 2022

Portugalia s-a calificat fără emoții în sferturile de finală

Selecționata Portugaliei a surclasat reprezentativa Elveției, scor 6-1, și a acces în următoarea fază a Campionatului Mondial din Qatar. Lusitanii au făcut spectacol în meciul jucat pe Lusail Iconic Stadium din orașul Lusail, iar eroul echipei a fost Goncalo Ramos, fotbalistul care l-a înlocuit pe Cristiano Ronaldo în primul 11.

FIFA
Sursa: FIFA

Goncalo Ramos a deschis scorul în minutul 17. Căpitanul Pepe a dublat avantajul portughezilor în minutul 33, după un corner.

După pauză, Goncalo Ramos a înscris încă o dată în minutul 51, iar peste alte patru minute Raphael Guerreiro și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Elveția a redus din diferență prin Manuel Akanji, iar în minutul 67 Ramos și-a completat hat-trick-ul. Ultimul gol a fost marcat de Rafael Leao în prelungiri.

În sferturile Mondialului, Portugalia va da piept cu Marocul. Meciul se va disputa pe 10 decembrie, cu începere de la ora 17:00, și va fi transmis în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.