Diaspora

Din Franța cu bicicletele până în R. Moldova: O tânără și tatăl ei parcurg cel puțin 2.500 de kilometri

zdgust.md
Sursa: zdgust.md

Dorul de casă poate fi atât de puternic, încât transformă o simplă revenire acasă, într-o adevărată aventură. Este și cazul Adelinei și a tatălui ei Sergiu Alexuța, stabiliți cu traiul în Franța de mai mulți ani. Ei au decis să revină în vacanță la locul de baștină, și nu oricum, dar pe bicicletă. Vor parcurge acest traseu Franța - Republica Moldova în aproximativ o lună.

Vara, în vacanță, de obicei, mulți dintre moldovenii stabiliți peste hotare vin acasă, în Republica Moldova. Este și cazul familiei Alexuța, doar că Adelina, împreună cu tatăl ei, au decis să revină în țară într-un mod deosebit, pe bicicletă.

Aceștia vor parcurge cel puțin 2.500 de kilometri din Franța până în Republica Moldova.

„Deja este o pregătire tehnică de bicicletă. Noi ne antrenăm, noi facem bicicletă de vreo zece ani. În toată duminica ieșim cu bicicletele și corpul nostru e obișnuit”, a spus Adelina, la emisiunea „Zi de Zi” de la Radio Moldova.

Cei doi au menționat că parcurg pe zi între 100 și 150 de kilometri.

Ei cred că vor ajunge în R. Moldova în perioada 5-9 iulie: „Încă nu știm precis când, căci totul depinde de meteo, de capacitatea noastră fizică”.

„Am cumpărat biciclete speciale de trasee lungi, pe care pot fi puse încărcături mai grele, și bicicletele sunt în stare bună, sunt noi. Am prevăzut totul, suntem echipați, avem totul, avem cauciucuri, anvelope, ca să reparăm - avem totul cu noi”, a specificat Sergiu Alexuța.

Pentru tânără, aventura înseamnă să renunțe la confort și să ia doar strictul necesar în bagaje.

„Aventura înseamnă că nu am luat machiaj, numai hainie de care am nevoie. Înseamnă două perechi de pantaloni scurți, două maiouri, cămașă, cremă solară, medicamente necesare, perie de dinți, adică strictul necesar”, a afirmat Adelina.

În drumul parcurs spre țara noastră cei cicliștii traversează prin Franța, Germania, Austria, Slovacia, Ungaria, România.

„Am vizitat orașe care nu le-am văzut niciodată. De exemplu, Sens, Troyes, Langres, dacă nu eram cu bicicletele, orașele nu le vedeam niciodată, eu cred. O să ajungem pe munți, așa că va fi încă mai frumos, dar până când vedem câmpuri”, a adăugat Adelina.

Este total diferită călătoria cu mașina, precum și cu bicicleta, două lucruri total diferite, au subliniat cei doi: „Când ieși pe bicicletă, ai timpul să privești peste tot”, susține Sergiu Alexuța.

Noi credem că în Germania trebuie să trecem lângă Lacul Constanța și să trecem prin Viena, Bratislava, Budapesta și după în România la Baia Mare, Bistrița. Așa e aproximativ”, a declarat ciclista.

Potrivit lor, unii oameni care-i întâlnesc pe traseu îi încurajează, îi întreabă de unde vin și încotro călătoresc. Totodată, rămân uimiți de faptul că aceștia pot parcurge atâția kilometri.

„Tare îmi place Moldova, dar poate când o să fiu mai mare, voi veni să trăiesc aici. Dar eu sunt născută în Franța”, a punctat Adelina.

CITIȚI ȘI:

Daniela Gherman

Daniela Gherman

Autor

Citește mai mult