Guvernul Veștea din România a picat: A primit 189 de voturi „pentru”, deși avea nevoie de minim 233

Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit să primească voturile necesare pentru învestire. Cabinetul Veștea a primit 189 de voturi „pentru”, deși avea nevoie de minim 233.
Astfel, România rămâne în continuare cu Guvern interimar, iar președintele României, Nicușor Dan, trebuie să nominalizeze un nou candidat la funcția de premier pe baza consultărilor cu partidele.
Potrivit anunțului oficial din plenul Parlamentului, s-au înregistrat în total 212 voturi, dintre care 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”.
George Simion și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), de ale căror voturi depindea soarta cabinetului susținut de Partidul Social Democrat, au părăsit sala, un gest care l-a luat prin surprindere pe premierul desemnat și pe social-democrați.
George Simion a avut un discurs scurt, în care a spus că nu va cere niciunui coleg să voteze în vreun fel, dar că el și cei care „nu trădează” cauza AUR vor ieși din sală, echivalent cu a nu vota Guvernul Veștea.
„Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim un alt viitor, pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român, AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează”, a declarat George Simion, potrivit HotNews.
Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile.
În aceste condiții este așteptată următoarea decizie a președintelui României, Nicușor Dan.
„Votul de astăzi nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România. Dar votul este suveran și îl respect”, a transmis Adrian Veștea pe Facebook.
El a mai afirmat că nu a cerut această poziție pentru o funcție ci a acceptat-o pentru că țara are nevoie de stabilitate, nu de blocaj și asta rămâne valabil indiferent de rezultatul de azi.
„47 de zile fără guvern ne costă deja prea mult: fonduri europene, încredere, timp pe care nu-l mai recuperăm. Rămân convins că responsabilitatea trebuie să bată orice calcul politic”, a adăugat Veștea.
Liberalii au propus, după Congresul Extraordinar de duminică, un președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, duminică după-amiază, că liberalii propun un acord politic încheiat pe șase luni între partidele politice, care să fie semnat inclusiv de PSD, pentru un guvern minoritar care să își asume răspunderea pe proiectele de reformă din PNRR care nu au fost aprobate până în prezent.
„Pentru a putea funcționa acest tip de guverne, este nevoie de un acord politic național în următoarele șase luni. Partidele semnatare să se angajeze că, indiferent cine va fi la guvernare, vor asuma câteva condiții de bază. Un astfel de pact național ar putea cuprinde următoarele aspecte. În primul rând, angajamentul oricărui guvern ca cel mai târziu, până la jumătatea lunii iulie, să-și asume răspunderea în Parlament pentru toate proiectele care înseamnă reforme din PNRR care nu au fost aprobate de către Parlament până în momentul de față”, a explicat liderul PNL, Ilie Bolojan, citat de news.ro.
El a precizat că viitorul guvern trebuie să păstreze echilibrele bugetare și că indiferent ce guvern va fi se impune un comportament rațional, care să păstreze deficitul bugetar în limitele convenite deja.
Amintim că după ce Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat, președintele României, Nicușor Dan, l-a propus în locul acestuia pe Adrian Veștea, pe 14 iunie.
România nu are guvern cu puteri depline, după demiterea lui Ilie Bolojan prin moțiunea de cenzură inițiată de Partidul Social Democrat și Alianța pentru Unirea Românilor, pe 5 mai.
CITIȚI ȘI: