Febra Cupei Mondiale: argentinienii, norvegienii și scoțienii au fost la înălțime în Statele Unite ale Americii

Suporterii argentinieni sunt în extaz după o nouă prestație memorabilă a lui Lionel Messi. Atacantul de 38 de ani a devenit golgheterul all-time al Cupei Mondiale, iar „La Albiceleste” s-a calificat în șaisprezecimile de finală. Sute de fani s-au adunat în zonele special amenajate dedicate Campionatului Mondial, fluturând steaguri, șepci și tricouri albastru-alb.
„Messi este într-adevăr de neoprit. „Bătrânul” care era pe cale să se retragă? Iată-l, pentru voi toți. Al doilea gol a fost neverosomil”, a declarat unul dintre suporteri.
„Sunt foarte emoționat pentru că, într-adevăr, avem privilegiul de a ne putea bucura din nou de Lionel Messi”, a subliniat un alt microbist.
Argentina, condusă de Lionel Messi s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins Austria cu scorul de 2:0.
Cu 6 puncte din primele două meciuri, Norvegia este sigură de prezența în play-off. Jucătorii au sărbătorit alături de suporterii din tribune, prin celebrarea devenită virală. În frunte cu Erling Haaland, jucătorii s-au așezat pe gazon cu fața la propriii fani și au imitat „vâslitul vikingilor”.
Circa 10 mii de suporteri scoțieni, cunoscuți sub numele de „Tartan Army”, au mărșăluit la Miami înaintea meciului din grupa C cu Brazilia. Prezența fanilor din Scoția, care nu mai participase la o Cupă Mondială de 28 de ani, a declanșat o alertă din partea Departamentului de Poliție din Miami.
Scoțienii s-au adunat mai întâi în cartierul Little Havana, unde i-au captivat pe localnici cântând muzică scoțiană la cimpoi și purtând kilturi tradiționale.