Președintele Nicușor Dan anunță negocieri pentru un guvern minoritar la București

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat, la finalul consultărilor cu partidele parlamentare din seara zilei de 23 iunie, că varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil.
Decizia vine în contextul în care Guvernul Veștea nu a primit votul de învestitură pe 22 iunie, obținând doar 189 de voturi în Parlamentul României din necesarul de 233.
„După consultările cu partidele și grupurile parlamentare pe care le-am avut pentru identificarea unei soluții de deblocare a crizei politice, varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar. Acesta urmează să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil. Invit, așadar, partidele parlamentare să demareze discuțiile pentru semnarea acestui acord parlamentar și, ulterior, să îmi facă propuneri pentru formula de guvern minoritar, susținut în concordanță cu acest acord”, a declarat Nicușor Dan.
Potrivit Digi24, Nicușor Dan are pe masă cel puțin două variante conturate.
Partidul Social Democrat (PSD) a venit cu varianta de a intra într-un guvern minoritar, inclusiv cu funcția de premier. Însă condiția pentru ca acest guvern să fie votat de către celelalte formațiuni politice ar fi să existe un acord semnat în Parlamentul României.
Cea de-a doua variantă presupune un premier din partea partidelor de dreapta.
Presa din România scrie că președintele încearcă să lase formațiunile politice să negocieze cel puțin 24 de ore. Conform unor lideri care au participat la discuții, Nicușor Dan părea să încline balanța spre a desemna un premier din partea social-democraților.
Șeful statului poate desemna un nou premier până miercuri seară. În caz contrar, șansele ca desemnarea să aibă loc în această săptămână scad, întrucât acesta va efectua joi, 25 iunie, o vizită în Polonia.
O altă variantă ar fi ca desemnarea să fie făcută săptămâna următoare, însă această perioadă coincide cu începutul vacanței parlamentare. În lipsa unei decizii, țara ar putea rămâne până în toamnă cu un guvern demis, care nu mai are susținerea Parlamentului.
De la declanșarea crizei politice, Nicușor Dan a propus două candidaturi pentru funcția de premier. Eugen Tomac și-a depus mandatul înainte de a ajunge în Parlament. Adrian Veștea nu a acumulat numărul necesar de voturi. Dacă și următoarea desemnare este respinsă de Legislativ, președintele poate dizolva Parlamentul și convoca alegeri anticipate.
România nu are guvern cu puteri depline după demiterea lui Ilie Bolojan prin moțiunea de cenzură inițiată de Partidul Social Democrat și Alianța pentru Unirea Românilor, pe 5 mai.
CITIȚI ȘI: