„Veți fi reținută”: O femeie din Ungheni, înșelată de escroci cu 229.000 de lei

O femeie de 53 de ani din raionul Ungheni a rămas fără 229.000 de lei după ce a căzut în capcana unei escrocherii telefonice. Oamenii legii au reținut două femei din Ucraina, venite să ia o nouă tranșă de bani.
Potrivit autorităților, victima a fost contactată inițial de persoane necunoscute care au convins-o să le comunice codul de confirmare primit prin SMS. Ulterior, aceasta a fost apelată de alte persoane care s-au prezentat drept angajați ai unei bănci și au informat-o că pe numele său ar fi fost efectuat un transfer suspect de bani din străinătate.
Escrocii au continuat să exercite presiuni asupra femeii, pretinzând că sunt reprezentanți ai Serviciului de Informații și Securitate și au avertizat-o că riscă să fie reținută.
Speriată, aceasta a fost convinsă să le ofere bani pentru a „soluționa problema”.
La 23 iunie, femeia a predat 229.000 de lei unei persoane necunoscute. A doua zi, în timp ce urma să transmită o nouă tranșă, polițiștii au intervenit și au reținut în flagrant delict două suspecte, originare din Ucraina, cu vârste de 44 și 45 de ani.
Oamenii legii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea celorlalte persoane implicate în schemă.
CITIȚI ȘI: