Maia Sandu: „Ce s-a întâmplat la MoldATSA e un eșec. Este amoral să iei bani nemeritați”
Scandalul de la Întreprinderea de Stat pentru Utilizarea Spațiului Aerian și Deservirea Traficului Aerian MoldATSA a scos la iveală deficiențe în filtrele de control din instituțiile publice. „Au fost eșecuri în sistem, de mai multe ori”, constată președinta Maia Sandu, care cere verificarea tuturor întreprinderilor de stat și restituirea banilor publici.

„Am aflat de această investigație a ”Ziarului de Gardă” că nu corespunde realitatea cu ce a scris în CV (Dumitru Vangheli, care ulterior a fost demis - n.r.). Omul și-a asumat pe proprie răspundere declarațiile pe care le-a făcut în CV, dar e clar că trebuia să se facă o verificare mai serioasă la momentul angajării. Chiar dacă cei care au organizat concursul spun că el s-a prezentat bine la concurs, sunt multe întrebări ce s-a întâmplat pe parcurs. Pentru că, dincolo de faptul că a mințit în CV, am văzut și politicile salariale care, după mine, reprezintă un abuz clar. Și evident că aici instituțiile au eșuat de mai multe ori”, a declarat Maia Sandu la o emisiune de la ProTV.
Președinta a confirmat că au existat semnale privind posibile nereguli, inclusiv informații din partea Serviciului de Informații și Securitate, însă „au fost eșecuri în sistem, de mai multe ori, care au permis ca această persoană să intre abuziv în funcție și să distribuie banii publici extrem de generos”.
„Aici e clar că nici verificările nu au fost făcute cum trebuie. Recomandarea a fost că activitatea întreprinderii este eficientă, că s-au îmbunătățit indicatorii. E clar, indiferent de activitate și indiferent de rezultate, e clar că nici controlul atunci când au apărut suspiciunile nu a fost făcut până la capăt”, a explicat Maia Sandu.
Agenția Proprietății Publice (APP) a confirmat că a avut loc un concurs pentru funcția de șef la MoldATSA, la care au participat șase persoane, însă președinta insistă să se stabilească toate circumstanțele în care s-a desfășurat acesta. „E nevoie de o cercetare cap-coadă ca să avem toate detaliile”, susține Maia Sandu. „I-au cerut dovezi pentru lucrurile pe care le-a scris în CV. În momentul în care el nu a putut să confirme CV-ul, evident că ăsta deja a fost un motiv ca să fie eliberat din funcție”, a detaliat președinta.
De asemenea, Maia Sandu a criticat politica salarială aplicată în cadrul întreprinderii MoldATSA și a insistat ca legalitatea sporurilor și premiilor să fie verificată și justificată, iar „fiecare angajat să probeze ce a livrat pentru aceste sume”.
„Din punct de vedere legal, probabil că e (responsabil) șeful întreprinderii care a oferit aceste salarii. Sigur, trebuie să vedem ce bază legală a folosit el pentru aceste salarii. Nu îmi imaginez cum ar putea să justifice asemenea salarii. (...) Aici deja trebuie instituțiile să se clarifice dacă a fost legală sau nu legală această plată și, repet, nu prea văd cum să fie legală. Toate aceste sporuri trebuie justificate”, a mai declarat Maia Sandu.
Scandalul a vizat-o și pe verișoara președintei, Anastasia Taburceanu, angajată la MoldATSA în calitate de purtătoare de cuvânt cu un venit lunar de 120.000 de lei, deși ar fi activat de la distanță. Maia Sandu a spus că „este amoral să iei bani pe care nu i-ai meritat” și că „întotdeauna a optat pentru meritocrație și niciodată nu a promovat sau nu a recomandat pe cineva pentru o funcție sau alta”.
„Nu am nicio legătură cu această angajare, nu am recomandat-o, nu am fost informată, nu am fost consultată. Eu am aflat din investigațiile de presă despre faptul că a fost angajată fără concurs și despre salariul pe care l-a primit. Și e clar că nu a putut să livreze un comunicator pentru o sumă de 120.000 de lei. Nu îmi imaginez ce poate să livreze un comunicator la MoldATSA pentru așa o sumă. (...) Singurii oameni care trebuie să aibă salarii mari și competitive la nivel internațional sunt controlorii, pentru că de ei depinde siguranța spațiului aerian. Restul arată a bani nemeritați. Nu știu ce a produs. După mine, este amoral să iei bani nemeritați și acești bani trebuie întorși”, a relatat Maia Sandu.
Șefa statului a cerut ca beneficiarii acestor plăți să restituie sumele și a adăugat că „există și alte lucruri care pot fi făcute pentru MoldATSA decât să se plătească salarii astronomice”. „Toți acești bani trebuie făcuți donație la o casă de copii, la o casă de bătrâni. Există suficiente modalități prin care acești bani trebuie să meargă acolo unde ei sunt meritați, și nu acolo unde nu au fost meritați”, a explicat Sandu.
Asumându-și impactul politic pentru această situație, președinta a recunoscut că „e un caz în care s-a eșuat pe toată linia”.
„Ce s-a întâmplat la MoldATSA este un eșec al nostru pentru că nu am verificat lucrurile corect. (...) E clar că sunt abuzuri, iar aceste abuzuri trebuie investigate. Din această lecție trebuie să vedem ce se întâmplă și la alte întreprinderi de stat, pentru că s-ar putea să nu fie singura instituție. Și întrebarea mea către APP este de ce avem așa de mulți membri în Consiliile de Administrație și unde au fost acești membri. Vedem că niciunul dintre ei nu a fost atent la ce se întâmplă în această întreprindere”, a declarat Maia Sandu.
În încheierea acestui subiect, președinta a menționat că Executivul a dispus extinderea controalelor la toate întreprinderile de stat pentru a preveni situații similare. „Este absolut inacceptabil ce s-a întâmplat și discreditează eforturile noastre pe foarte multe paliere, și e mare păcat”, a subliniat Maia Sandu.
Directorul întreprinderii de stat MoldATSA, Dumitru Vangheli a fost demis, din data de 22 iunie, ca urmare a revocării mandatului de către Consiliul de Administrație și pierderii încrederii fondatorului.
Decizia a survenit în urma unei investigații a „Ziarului de Gardă”, care a scos la iveală includerea în CV-ul acestuia a unor date false privind experiența și studiile în aviație, precum și nereguli la angajarea și promovarea în întreprindere a unor persoane apropiate.
Potrivit investigației Rise, Anastasia Taburceanu, verișoară cu președinta R. Moldova, Maia Sandu, a câștigat peste un milion de lei în mai puțin de un an de la angajarea în funcția de purtătoare de cuvânt la MoldATSA, în medie peste 75 de mii de lei pe lună. În 2026, remunerarea Anastasiei Taburceanu a crescut semnificativ, depășind 120 de mii de lei pe lună. Aceasta este de opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mare decât remunerația președintei Maia Sandu.
Ulterior, APP a dispus efectuarea unui control detaliat la MoldATSA privind respectarea cadrului legal în procesul de salarizare, pe fondul unor sesizări publice legate de nivelul de remunerare. Totodată, autoritatea a extins verificările și către alte 21 de societăți cu capital de stat.
O investigație publicată de TV8 o vizează pe Tatiana Batin, o altă verișoară a președintei Maia Sandu. Soțul acesteia, Constantin Batin, care de mai bine de doi ani conduce Zona Antreprenoriatului Liber „Expo-Business-Chișinău”, cu doar câteva săptămâni înainte să fie numit la conducerea întreprinderii de stat, ar fi făcut schimb de companii cu un om de afaceri leton, Marks Blats. În momentul tranzacției, Blats se afla sub sancțiunile Statelor Unite, ca parte dintr-o rețea care a furnizat tehnologii avansate armatei ruse după declanșarea invaziei pe scară largă în Ucraina. Ulterior, acesta a ajuns și sub sancțiunile UE, ale Marii Britanii, Letoniei și Ucrainei, pentru aceleași acuzații.
Tatiana Batin și-a prezentat joi, 25 iunie, demisia din funcția de șefă a cabinetului președintelui Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu.
CITIȚI ȘI: