Surpriză la Cupa Mondială! Germania a pierdut meciul cu Ecuador, iar în statul sud-american a fost declarată zi liberă după calificarea echipei naționale în play-off-ul competiției

Germania a pierdut meciul cu Ecuador după ce a condus cu 1:0, într-o partidă jucată la New Jersey. Grație victoriei, sud-americanii și-au asigurat calificarea în șaisprezecimile de finală ale Campionatului Mondial.
Germania a deschis scorul după nici 2 minute prina Leroy Sane. Ecuadorienii au restabilit egalitatea peste alte 7 minute prin Nilson Angulo. Sud-americanii au dat lovitura decisivă în minutul 77, atunci când Gonzalo Plata au marcat golul victoriei.
Ecuadorul s-a clasat pe locul 3 în grupa E, cu 4 puncte, și s-a calificat în șaisprezecimile turneului final pentru că și-a asigurat un loc printre cele mai bune 8 locuri 3 din 12. În acest context, președintele Ecuadorului a declarat ziua de vineri, 26 iunie, drept zi liberă oficială grație acestui succes.
Chiar dacă a pierdut, Germania a terminat grupa pe primul loc, grație celor două victorii obținute în primele două etape. Coasta de Fildeș s-a calificat în șaisprezecimile de finală, grație victoriei obținute în fața reprezentativei statului Curcao. Ivorienii s-au impus cu 2-0. Nicolas Pepe a înscris ambele goluri, câte unu în fiecare repriză.
Germania va juca în următoarea fază a competiției cu una din echipele clasate pe locul 3 în grupele C, D și F. Coasta de Fildeș se va confrunta cu a doua clasată din grupa I, iar Ecuadorul își va afla adversarul după încheierea fazei grupelor.