AI la teză? Studenții vor trebui să spună când folosesc inteligența artificială

Studenții vor trebui să declare dacă au utilizat instrumente de inteligență artificială la redactarea lucrărilor de licență, masterat și doctorat, precum și în alte activități academice. Prevederea este inclusă în Regulamentul-cadru privind integritatea academică în instituțiile de învățământ superior, aprobat de Guvern.
Experții în educație spun că inteligența artificială poate eficientiza procesul de învățare și nu ar trebui interzisă, însă utilizarea acesteia trebuie reglementată astfel încât să nu afecteze dezvoltarea gândirii critice și integritatea academică a studenților.
Potrivit regulamentului aprobat de Guvern, studenții vor fi obligați să declare pe propria răspundere dacă au utilizat instrumente de inteligență artificială. Decizia se înscrie în măsurile autorităților de combatere a plagiatului, a declarat ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun.
„Studenții vor fi obligați să declare dacă au utilizat inteligență artificială și să specifice modul în care au utilizat-o. Sunt moduri de utilizare acceptabile pentru redactare și așa mai departe, dar sunt, evident, și moduri inadmisibile care duc la sancțiuni”, a precizat oficialul.
Specialiștii în educație spun că utilizarea AI trebuie reglementată astfel încât să nu afecteze dezvoltarea gândirii critice și integritatea academică a studenților.
„Regulamentul recunoaște faptul că aceste instrumente sprijină învățarea, documentarea, organizarea ideilor și revizuirea textelor. Putem folosi inteligența artificială inclusiv în cercetare, pentru documentare, redactare, corectare lingvistică, verificarea exprimării, a punctuației sau pentru anumite operațiuni de design. Însă analiza, argumentarea, interpretarea datelor și concluziile trebuie să îi aparțină studentului”, a subliniat experta în educație Mariana Marin.
Nedeclararea utilizării inteligenței artificiale sau folosirea acesteia într-un mod care influențează semnificativ rezultatul academic vor constitui abateri de la normele de integritate. Acestea vor fi clasificate în funcție de gravitate: minore, medii și grave.
În cazul studenților, sancțiunile pot varia de la refacerea lucrării și anularea evaluării până la neadmiterea la susținerea tezei sau exmatriculare. Cadrele didactice și conducătorii de teze riscă sancțiuni disciplinare sau suspendarea temporară a dreptului de a coordona lucrări de finalizare a studiilor.
CITIȚI ȘI: