Start cu dreptul pentru R. Moldova în etapa finală a Campionatului European de „rugby în 7”! Echipa națională feminină și cea masculină au debutat cu victorii

În prima zi de concurs, atât echipa noastră națională feminină, cât și cea masculină, au debutat cu victorii la turneul ce se dispută pe stadionul Dinamo. Prima în concurs a intrat echipa noastră națională masculină a Republicii Moldova. "Haiducii" au învins reprezentativa Elveției cu scorul de 22:10.
În cel de-al doilea meci, reprezentativa Republicii Moldova învins și Danemarca, scor 20:7. "Haiducii" vor disputa al treilea meci din faza grupelor în ziua de sâmbătă.
A debutat cu succes la competiția de la Chișinău și echipa națională feminină a Republicii Moldova. Fetele noastre au învins fără drept de apel reprezentativa Muntenegrului cu scorul de 57:0.
„Meciul a fost foarte intens. De la început au fost emoții pentru că era primul meci, dar după primele placaje totul a dispărut și, până la urmă, am obținut victoria.", a declarat rugbysta Svetalana Moricica
„Ne-am pregătit enorm. Am depus multă muncă. Am vrut să facem mândră toată țara, suporterii, familia, chiar și pe noi. Vreau să mulțumesc la toți cei care au muncit pentru acest rezultat.", a menționat Oxana Bunici
În cea de-a doua partidă din faza grupelor, echipa națională a Republicii Moldova a învins România cu scorul de 24:5.
Etapa finală a Campionatului European de Rugby în 7 se desfășoară la Chișinău în perioada 26-28 iunie. Câte 12 echipe naționale luptă pentru mult-râvnitele trofee, pe stadionul Dinamo. Atât la masculin, cât și la feminin, în sferturile de finală se califică primele două clasate din fiecare grupă, dar și două cele mai bune echipe clasate pe locurile 3 în cele 3 grupe.