Boxerul ucrainean Oleksandr Usik renunță la cele 3 centuri!

Anunț-șoc în box! Ucraineanul Oleksandr Usik renunță la cele 3 centuri mondiale la categoria grea, versiunile WBA, WBC și IBF, declarând că va mai susține o luptă, fără a oferi alte detalii. Pugilistul a făcut furori în ultimii ani, învingându-i de două ori pe ceilalți 3 „grei” de top: britanicii Tyson Fury, Anthony Joshua și Daniel Dubois.
„Voi renunța la toate centurile pe care le dețin în prezent. Renunț la centuri, dar nu părăsesc sportul, pentru că mai am un „ultim dans”. Le voi oferi șansa pugiliștilor care aspiră să devină campioni mondiali”, a declarat Oleksandr Usik.
Oleksandr Usik deține în prezent centurile WBA, WBC și IBF la categoria grea și rămâne neînvins în 24 de partide la profesioniști.