Protest în fața Parlamentului împotriva noii politici fiscal-bugetare. Guvernul anunță că va revizui proiectul

Mai mulți cetățeni din câteva raioane ale țării au protestat duminică în fața Parlamentului, nemulțumiți fiind de proiectul noii politici bugetar-fiscale. În replică, reprezentanții guvernării au anunțat că vor revizui documentul și că se va renunța la mai multe măsuri care au generat nemulțumirile cetățenilor.

Manifestația din fața Legislativului a fost inițiată de liderul mișcării „Democrația Acasă”, iar protestului s-au alăturat și alte formațiuni de opoziție, printre care Partidul Socialiștilor, formațiunea Partidul Nostru și Mișcarea Alternativa Națională. Cu toate acestea, organizatorii au insistat că evenimentul nu este unul politic.
„Am venit pentru dreptate, pentru nepoții, copii noștri, pentru viitorul lor. Pentru că trăim în sărăcie. Cu așa prețuri, cu 2 mii de lei pe lună, noi supraviețuim, noi nu trăim”.
„Am venit astăzi împotriva reformei fiscale, pentru că va afecta toată populația, estimativ toți vor plăti cu 2-3 mii de lei mai mult”.
„Valoarea adăugată de 20 de procente afectează tot lanțul, se vor scumpi și alimentele și serviciile, tot în lanț. Totodată, agricultorii vor pătimi foarte mult din cauza aceasta”.
„Am venit pentru că nu suntem de acord cu toate TVA-urile și tot ce fac ei. Lumea trăiește foarte greu în ziua de azi. Și așa plătim o sumedenie de impozite, degrabă și pe câini și pe pisici o să ne pună să plătim”.
„Ceva bun pentru oameni nu se face absolut deloc, numai cumva să te jăcmănească mai mult, nu pe dreptate. Să finanțeze numai structurile statului, dar la producători nu se gândește nimeni absolut”.

Oamenii susțin că multe dintre măsurile care se regăsesc în politica fiscală vor sărăci și mai mult populația.
„Oameni buni, suntem o forță puternică. Dacă și bățul acesta a reușit și m-a adus aici, la 80 de ani, dumneavoastră sunteți tineri, frumoși, dați bătaie la șacali!”
Acțiunea de protest a fost inițiată de mișcarea „Democrația Acasă", dar în fața Parlamentului au venit și membri ai Partidului Socialiștilor, Partidul Nostru și cei de la Mișcarea Alternativa Națională.
„Asta este ultima picătură, iar oamenii au ieșit în strada să spună că nu sunt de acord cu politica bugetar-fiscală. Când au ajuns cu o gaură bugetară de 21 de miliarde au decis că au nevoie de bani la buget. Și de unde? Din buzunarele moldovenilor, pentru că moldovenii sunt buni la suflet și vor apleca capul”, a declarat Vasile Costiuc, deputat „Democrația Acasă”.
„Faptul că au venit oamenii din diferite raioane, oameni care susțin diferite partide politice, faptul că ei s-au unit, asta este un semn foarte bun, deoarece toate guvernările au avut și au frică doar de presiunea străzii nu trebuie de oprit, aici trebuie de mers doar înainte, pentru că ei altfel nu înțeleg și e unica soluție atunci așa o să ne comportăm și noi”, a declarat Renato Usatîi, deputat „Partidul Nostru”.
„Ne-am adunat pentru că suntem cetățeni ai acestei țări și ne pasă de politicile pe care le adoptă Guvernul pentru că ne vizează pe fiecare dintre noi. Suntem împotriva politicii fiscale pe care o propune Guvernul, mai ales ținând cont că ne propune în paralel și o politică salarială, care vine să crească salariile celor de sus, iar cei de jos primesc creșteri cu doar câteva sute de lei”, a declarat Olesea Stamate, fostă deputată.

În replică, Guvernul a declarat că politica fiscală și legea salarizării au ca obiectiv creșterea veniturilor populației, stimularea investițiilor și susținerea dezvoltării economice. Autoritățile au anunțat că vor face o pauză pentru a reanaliza măsurile propuse, urmând ca acestea să fie revizuite în perioada următoare. De asemenea, vor continua consultările ample cu toate părțile implicate, pentru a identifica o formulă echilibrată și sustenabilă atât pentru cetățeni, cât și pentru mediul de afaceri.
CITIȚI ȘI: