Echipa feminină a Republicii Moldova s-a clasat pe locul 4 în etapa finală a Campionatului European de „Rugby în 7” Trophy Series

Spectacolul rugbystic s-a încheiat la Chișinău. Timp de 3 zile capitala Republicii Moldova a găzduit etapa finală a Campionatului European de „Rugby în 7” Trophy Series. 12 echipe naționale masculine și 12 feminine au luptat pentru mult-râvnitele trofee pe stadionul Dinamo. După un parcurs bun, echipa feminină a Republicii Moldova a pierdut în semifinale în fața Ucrainei, scor 14:15. Discipolele lui Ion Cebotari au disputat finala mică în compania Georgiei, însă au cedat și acolo cu 7:17.
Nicoleta Meșină a izbutit un eseu, urmat de transformarea Oxanei Bunici, însă acest lucru a fost insuficient pentru cucerirea medaliilor de bronz.
„A fost un meci intens. Am dat tot ce am avut mai bun. A fost un efort enorm. Ne bucurăm indiferent de ce rezultat am obținut”, a declarat rugbysta Nicoleta Meșină.
„Am demonstrat că știm să jucăm rugby. Au fost multe emoții. Căldura a fost cel mai mare dușman al nostru. Avem o echipă tânără și care merită să joace la un nivel înalt”, a punctat o altă rugbystă, Oxana Bunici.
„A fost destul de greu. Am pierdut la limită în semifinale. Le mulțumesc fetelor. Sper să avem rezultate bune și pe viitor”, a reiterat selecționerul echipei feminine, Ion Cebotari.
De partea cealaltă, echipa masculină a disputat o partidă de palmares cu selecționata Ungariei. „Haiducii” au câștigat cu 24:21 și au încheiat competiția continentală pe locul 7.
În marea finală a competiției feminine s-au întâlnit Italia și Ucraina. Ucrainencele au învins cu 10:5, câștigătoarea fiind decisă abia în prelungiri.
Și finala masculină a fost una plină de suspans. România și Elveția au oferit o partidă agreabilă spectatorilor prezenți în tribunele stadionului Dinamo. În cele din urmă, jucătorii din Țara Cantoanelor au câștigat cu 21:19.
„Au fost 3 zile pline de meciuri. Au fost 68 de partide. Nu este ușor să le organizezi și să le monitorizezi. Federația Europeană de Rugby este satistăcută, oficialii sunt mulțumiți”, a subiliniat Anatol Curechi, președintele Federației Sportive Naționale de Rugby.
Medaliile de bronz au fost adjudecate de echipa Turciei, care, în finala mică, a învins-o pe cea a Suediei cu scorul de 26:10.