Defileu de modă la „Valea Morilor”: Creațiile tinerilor designeri au cucerit publicul
Parcul „Valea Morilor” s-a transformat într-un podium de modă în aer liber. Absolvenții programului „Modă - design vestimentar" de la Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” (UPSC) și-au etalat colecțiile de licență și masterat în cadrul unui defileu inedit, ajuns la a șasea ediție. Evenimentul a pus în valoare luni de muncă de cercetare și croitorie.

După patru ani de studii intense, Alexandrina Pîslaru și-a încununat munca printr-o colecție unde simbolul central a fost pasărea, ca manifest pentru libertate.
„M-am inspirat de eclectismul modei contemporane, am analizat croiurile moderne, am analizat foarte multe branduri, designerii de nișă și mondiali. Ca să realizez o colecție pret-a-porte, foarte stilată, folosind simbolicul păsării, deci am decorat costumele cu păsări, ceea ce simbolizează desigur libertatea”, menționează Alexandrina.




Deși și-a construit cariera în domeniul economiei și al afacerilor, pasiunea pentru designul vestimentar a rămas mereu prezentă. La 42 de ani, Cristina Luchița a decis să-și urmeze visul din copilărie și s-a înscris la un master în design vestimentar. Și-a încheiat studiile cu o colecție, despre care spune că marchează începutul unui nou drum profesional.
„Am realizat opt lucrări, toate într-un stil elegant, feminin, care pun în valoare frumusețea femeii. Am încercat să fac o legătură între trecut, prezent și viitor, de aceea și colecția se numește moștenire de catifea. Visul meu întotdeauna a fost să realizez colecții, să îmbrac femei, să se simtă ele frumoase. De aceea cred că o să continui cu colecții pentru femei, pentru a le etala frumusețea”, spune Cristina Luchița.



Reprezentanții facultății spun că evenimentul a devenit și o carte de vizită a programului de studii, atrăgând în fiecare an noi candidați.
„Studenții au realizat câte o capsulă vestimentară, este lucrarea practică a tezei de licență, o colecție care a fost realizată și ca concept, dar și manual, cusută și realizată de studenți, pentru a fi prezentată aici publicului. Din experiența noastră am aflat că mulți studenți au auzit anume din acest eveniment că în cadrul facultății există așa program și văzând rezultatele studenților și-au dorit să vină și ei în facultate să facă studii în cadrul acestui program în modă, design vestimentar”, subliniază Ana Simac, decanul Facultății Arte Vizuale și Design, UPSC.


În acest an, evenimentul se află la cea de a șasea ediție.

CITIȚI ȘI: