Qatar 2022

Visul frumos al Argentinei continuă

Selecționata Argentinei s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Qatar, după ce s-a impus la penalty-uri în fața reprezentativei Țărilor de Jos. Meciul jucat pe Lusail Iconic Stadium din orașul Lusail a fost unul incendiar.

FIFA
Sursa: FIFA

“Albiceleste” au condus cu 2-0. Nahuel Molina a marcat în minutul 35, iar Lionel Messi a dublat avantajul sud-americanilor în minutul 73, dintr-un penalty. Salvatorul echipei Țărilor de Jos a fost Wout Weghorst. Acesta a redus din diferență în minutul 83, iar în prelungiri, mai exact în minutul 90+11, a egalat. În cele două reprize de timp suplimentar nu s-a mai marcat și s-a ajuns la seria de departajare. Argentinienii au avut nervii mai tari și s-au impus cu 4-3. Portarul Emiliano Martinez a respins 2 penalty-uri.

În semifinale, Argentina va înfrunta Croația. Meciul se va disputa pe 13 decembrie, cu începere de la ora 21:00, și va fi transmis în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1.