Cultură

În premieră, Republica Moldova a câștigat Grand Prix la concursul Sanremo Junior. Cine este interpretă care luat marele trofeu

Mădălina Lungu, o tânără interpretă din Republica Moldova, a câștigat Grand Prix la prestigiosul concurs Sanremo Junior din Italia. „Sanremo Junior este concursul la care Moldova a scris istorie! Pentru prima oară țara noastră a câștigat Grand Prix la această competiție”, a scris pe pagina de Facebook Rodica Roșioru, profesoara Mădălinei la Școala internațională de performanță în domeniul artei vocale „The Talents by Rodica Rosioru”.

Potrivit ei, succesul acestui copil de 13 ani derivă din talentul, perseverența ei și munca în comun, din străduința, efortul, sacrificiul imens și susținerea părinților.

Mădălina Lungu a reușit să convingă juriul că este cea mai bună din cei 20 de concurenți ajunși în etapa finală, a precizat Rodica Roșioru.

În etapa finală, în acompaniament de orchestră, Mădălina Lungu a interpretat piesa „După noapte vine zi”, cu care în anul 1970, Angela Similea a obținut locul doi la Cerbul de Aur de la Brașov.