Summit UE la Bruxelles | „Republica Moldova a bifat 90-95% din reformele cerute de UE”

Miza la Summitul UE-Republica Moldova de la Bruxelles este obținerea unui angajament ferm ca evaluările se bazează strict pe principiul „meritului propriu”, iar liderii europeni au confirmat ritmul de aderare fără precedent și progresele înregistrate de integrare treptată a Republicii Moldova în Uniunea Europeană (UE). Constatarea aparține corespondentului Teleradio-Moldova la Bruxelles, Dan Alexe.
Validare europeană cu o puternică încărcătură politică*
„Nimeni nu se aștepta, în urmă cu un an-doi, ca R. Moldova să facă asemenea progrese și să primească o asemenea notă. Și să ne uităm la ritmul în care au loc întâlnirile. În urmă cu abia o săptămână a fost deschis primul pachet de capitole, așa-numitul cluster de capitole fundamentale, de valori fundamentale, și anume justiția, drepturile cetățenilor, presa și libertățile fundamentale și așa mai departe. Iar o săptămână mai târziu, iată, avem această întâlnire. (...) Nota care se dă astăzi, un fel de validare a R. Moldova, are o uriașă semnificație politică, simbolică, morală chiar. E un fel de demonstrație a ce se poate face într-un timp atât de scurt”, a declarat Dan Alexe pentru jurnalul amiezii de la Moldova 1.
R. Moldova, printre cel mai performant stat candidat
Potrivit corespondentului de la Bruxelles, R. Moldova a înregistrat unul dintre cele mai spectaculoase ritmuri de implementare a reformelor dintre toate statele aflate pe traseul aderării europene.
*„Progresul făcut în ultimul an a fost într-adevăr uluitor. Din câte spun statisticile și calculele de contabil ale funcționarilor care se ocupă de negocieri, R. Moldova a bifat circa 90 până la 95% din toate măsurile pe care și trebuia să le ia anul trecut în cursa spre apropierea de UE. Se vor anunța noi acorduri, unul foarte important pentru tineri și cercetători, un acord de cooperare în domeniul noilor inovații, cercetare și vor fi confirmate toate așteptările și vor fi bifate toate căsuțele care să arate progresul”, a precizat Dan Alexe.
Decuplarea de Ucraina - un subiect sensibil
În pofida discuțiilor tot mai frecvente din culisele instituțiilor europene privind evaluarea separată a statelor candidate, jurnalistul subliniază că subiectul este evitat oficial din considerente geopolitice și diplomatice: „Ce se poate face pentru moment este să fie date Republicii Moldova impulsuri de încurajare”.
„Termenul de «decuplare» este încă tabu. Deși toată lumea îl pronunță în culise, el nu va fi în niciun caz pronunțat astăzi și nici săptămâna viitoare. Este un teren minat. Ucraina trebuie menajată în acest moment, mai ales că trece printr-un moment delicat de confruntare neașteptată cu cel mai mare aliat al ei din Europa de Est - Polonia. A avut loc acel incident diplomatic unde președintele Poloniei a retras o decorație foarte importantă lui Zelenski, care a trimis-o înapoi. Nu vrea nimeni ca Polonia să devină o a doua Ungarie. Aici trebuie umblat cu foarte multă prudență. Deci nu este momentul diplomatic deloc să se anunțe că Republica Moldova își merită decuplarea de Ucraina”, a afirmat Dan Alexe.
Bruxelles-ul apreciază absorbția banilor europeni
Un alt argument care consolidează poziția țării în negocierile de aderare îl reprezintă capacitatea autorităților de a absorbi fonduri europene.
„R. Moldova a primit deja un sfert din toate acele fonduri de 1,9, sau aproape 2 miliarde de euro care trebuie debursate, scoase din buzunar pentru Chișinău anul acesta și anul următor. Iarăși este un foarte mare progres felul în care s-au asimilat acești bani. Deci toate acestea vor fi subliniate și sigur impulsul este dat. Acum totul va depinde de progresele Chișinăului”, constată Alexe.
Totodată, jurnalistul a explicat că actualul pachet financiar reprezintă un sprijin fără precedent pentru cetățenii moldoveni.
„Să nu uităm că din aceste sume de 2 miliarde, o jumătate de miliard nu trebuie dată înapoi. Sunt granturi nerambursabile, iar 1 miliard și jumătate sunt împrumuturi la rate foarte convenabile. Deci nu e vorba de calcule de contabil aici. E foarte bine ce s-a întâmplat până în momentul ăsta și să ne bucurăm de această validare”, a menționat Dan Alexe.
Reziliența la atacuri hibride și „dosarul transnistrean”
Corespondentul raportează că percepția existentă în instituțiile europene atestă că reziliența în fața influenței Moscovei și abordarea pragmatică față de regiunea transnistreană sunt considerate exemple de succes.
„Faptul că R. Moldova a reușit cu brio până acum să țină piept atacurilor hibride ale Moscovei, în ciuda acelui cal troian pe care îl reprezintă regiunea transnistreană. Și acolo cursul politic al felului în care regiunea transnistreană este tratată de Chișinău a mulțumit pe toată lumea, pentru că, în ciuda opoziției politicienilor de acolo, cu acea legitimitate șubredă pe care o știm, sau egală cu zero, totuși populația regiunii reușește să beneficieze de cele mai multe progrese pe care le-a realizat R. Moldova în procesul de integrare la UE. Așa încât toate acestea sunt văzute aici, sunt remarcate și este încă o notă bună în plus pentru Chișinău”, a conchis Dan Alexe.
Luni, 22 iunie, la Bruxelles, are loc cel de-al doilea summit Uniunea Europeană și Republica Moldova. Reuniunea la nivel înalt este găzduită de președintele Consiliului European, António Costa, și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. Din partea Republicii Moldova participă șefa statului, Maia Sandu.
În debutul sesiunii, președinta Maia Sandu a declarat că Republica Moldova este hotărâtă să valorifice „fereastra de oportunitate” deschisă prin lansarea negocierilor pe primul grup de capitole și să accelereze reformele necesare integrării europene. La rândul său, președintele Consiliului European, Antonio Costa a felicitat Republica Moldova pentru progresele înregistrate pe calea integrării europene, subliniind că acum toate eforturile trebuie concentrate asupra deschiderii celorlalte grupuri de capitole, odată fiind depășit blocajul politic provocat de Ungaria.
Liderii instituțiilor europene și conducerea de la Chișinău s-au întrunit pentru a evalua progresele în procesul de aderare și pentru a stabili prioritățile cooperării bilaterale pentru perioada următoare.
Întâlnirea vine la o săptămână după un moment important: pe 15 iunie, la Luxemburg, Moldova a deschis oficial primul „cluster" de negocieri de aderare – cel despre statul de drept, justiție și lupta cu corupția. Practic, după patru ani de drum birocratic, Chișinăul a trecut de la vorbe la fapte.

CITIȚI ȘI: