SUA suspendă sancțiunile împotriva Iranului: Trump avertizează că va face „ceea ce trebuie” dacă Teheranul încalcă regulile

Statele Unite au suspendat sancțiunile impuse Iranului pentru o perioadă de 60 de zile, începând cu 22 iunie, în urma discuțiilor legate de acordul de pace. În același timp, președintele american Donald Trump a declarat că va face „ceea ce trebuie să facă” dacă Iranul nu își respectă partea de acord.
Vicepreședintele SUA, JD Vance, a afirmat că discuțiile cu oficialii iranieni din Elveția au pus o bază solidă pentru un acord de pace final, deși Iranul a negat că ar fi început discuțiile privind programul său nuclear, informează Reuters.
Cele două părți au convenit asupra unei foi de parcurs către un acord permanent în termen de 60 de zile. Discuțiile au avut loc în stațiunea montană elvețiană Bürgenstock, aflată în proprietate qatarienă, au anunțat mediatorii din Pakistan și Qatar.
De asemenea, s-a convenit asupra unui mecanism pentru a pune capăt luptelor din Liban dintre Israel, aliatul SUA, și gruparea Hezbollah, susținută de Iran. Totodată, a fost deschisă o linie de comunicare pentru a ajuta la asigurarea tranzitului în siguranță al navelor comerciale prin Strâmtoarea Ormuz, în scopul evitării unui conflict în această cale navigabilă strategică.
Conform înțelegerilor din acord, trezoreria SUA a anunțat că a permis, până la 21 august, Teheranului să vândă petrol și să să încaseze venit din acest comerț.
Traficul de petroliere prin Strâmtoarea Ormuz a început să se intensifice luni, în timp ce ministrul de externe al Omanului a reafirmat angajamentul țării sale față de dreptul internațional și asigurarea unui tranzit sigur, fără taxe, pe parcursul negocierilor cu Iranul privind administrarea acestei căi navigabile vitale.
CITIȚI ȘI: