„Grădini lăuntrice” – prima expoziție personală a Valentinei Druțu deschisă la Chișinău
Picturile semnate de Valentina Druțu sunt expuse la Muzeul Național de Artă al Moldovei. Cei pasionați de frumos o pot descoperi pe artista originară din România, care impresionează prin sensibilitatea și expresivitatea lucrărilor sale.



Valentina Druțu și-a inaugurat la Chișinău prima expoziție personală, intitulată „Grădini lăuntrice”.
„Toate lucrările acestea, de fapt, și titlul acestei expoziții, „Grădini lăuntrice” se referă la interiorul nostru, la sentimentele pe care noi le nutrim și față de semeni, dar și față de natură. Sunt pești, sunt insecte, sunt păsări. Toate aceste elemente transmit un mesaj de aducere aminte să ne îndreptăm către natură”, povestește pictorița Valentina Druțu.
„Expoziția aceasta vine ca o primăvară, așa o stare de curat, de frumos. Este o pictură care mie personal îmi aduce așa o bucurie, o bucurie așa cumva ascunsă, foarte delicată”, spune artistul plastic Ghenadie Jalbă.

În aceste vremuri, când lumea artistică este dominată de experiențe extravagante, Valentina Druțu are curajul de a rămâne de trei decenii fidelă unui discurs plastic inedit.
„Ea, prin acest tip de pictură, ne aduce fragmente din natură, dar nu natura așa cum o vedem pe fereastră, ci acea natură interioară pe care o cultivăm, pe care încercăm prin ceea ce înseamnă cultură, educație, empatie, dragoste să o scoatem la lumină”, menționează Maria Bilașevschi, critic de artă din Iași.


Expoziția este organizată în parteneriat cu Institutul Cultural Român (ICR) „Mihai Eminescu”.
„Expoziția este un bun prilej să ne reculegem în frumusețea „Grădinilor lăuntrice”. O viziune care ne întoarce la frumusețea culorilor, la frumusețea liniștii plantelor și a lucrurilor care ne bucură”, spune Monica Babuc, directoarea ICR la Chișinău.


Incursiunea în armonia naturii din lucrările Valentinei Druțu poate fi admirată la Muzeul Național de Artă al Moldovei până pe 17 iulie.

CITIȚI ȘI: