Rafinăria care alimentează o treime din Moscova ar putea fi reparată abia în 2027

Rafinăria din Moscova aparținând companiei „Gazprom Neft”, lovită de două ori de atacuri cu drone în luna iunie, nu își va putea relua activitatea în viitorul apropiat, au declarat pentru Reuters două surse familiarizate cu planurile întreprinderii.
Singura rafinărie din capitala rusă, care asigură peste o treime din toate livrările de combustibil către Moscova, va putea remedia avariile cel mai devreme în anul 2027, au precizat sursele. Potrivit uneia dintre acestea, reparația uzinei, cu o capacitate anuală de procesare de 14 milioane de tone de țiței, va dura „cel puțin șase luni, în cel mai optimist scenariu”, relatează publicația The Moscow Times.
În urma atacurilor din 16 și 18 iunie, ambele instalații de procesare primară a petrolului au fost avariate. Drept consecință, rafinăria, care produce anual aproximativ trei milioane de tone de benzină și un volum similar de motorină, și-a suspendat activitatea.
În scenariul cel mai pesimist, costurile lucrărilor de reconstrucție la Rafinăria din Moscova ar putea ajunge la un miliard de dolari, estimează analiștii băncii de investiții „Sinara”. Aceștia consideră că reluarea producției ar putea dura până la un an.
După atacurile asupra rafinăriilor din Moscova, precum și asupra unor instalații din Nijnekamsk, Tiumen și Volgograd în luna iunie, iar anterior asupra altor 16 uzine în luna mai, producția de benzină în Rusia s-a redus cu 25%, până la 85.000 de tone pe zi. În lunile de vară, economia rusă consumă zilnic aproximativ 110.000 de tone de benzină, ceea ce generează un deficit de combustibil pe piața internă de aproape 20% din necesar.
Benzina este transportată cu prioritate către Moscova, iar regiunile ruse introduc pe rând restricții privind comercializarea acesteia. Potrivit calculelor RBC, autoritățile din 20 de entități federale au impus limite oficiale la vânzarea carburanților în benzinării. În același timp, restricții neoficiale ar fi fost introduse în peste 60 de regiuni, conform datelor agenției „RJD-Partner”.
Pentru a acoperi deficitul de combustibil, guvernul rus a permis deja rafinăriilor să reducă standardele de calitate ale benzinei până la nivelul „Euro-3” și pregătește, de asemenea, importuri de benzină din India.
CITIȚI ȘI: