Sport

Karolína Muchová este în formă maximă înaintea turneului de tenis de la Wimbledon

Cehoaica Karolína Muchová a câștigat turneul de tenis din orașul german Bad Homburg, după ce adversara sa din finală, japoneza Naomi Osaka, a abandonat în setul secund, când era condusă cu 1:6 și 0:1. Nipona a apelat la medic în primul set, după ce Muchová a izbutit două break-uri și conducea cu 3:0. Osaka a primit îngrijiri medicale la glezna dreaptă, a revenit ulterior pe teren, însă, în cele din urmă, s-a retras la începutul setului al doilea.

Karolína Muchová, care în semifinale o învinsese pe românca Gabriela Ruse, a câștigat al treilea titlu WTA din cariera sa, iar începând cu 29 iunie, se va afla pe locul 9 în ierarhia mondială a tenisului feminin.

Pentru Muchová și Osaka urmează partidele de la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem al anului.

Cehoaica o va înfrunta în primul tur pe Anastasia Zaharova, jucătoare care evoluează sub drapel neutru, iar japoneza urmează să se dueleze cu franțuzoaica Elsa Jacquemot.

Alexandru Rusu

Alexandru Rusu

Autor

Citește mai mult