Cu lumânări în inima capitalei: Spectatorii sunt așteptați astăzi la spectacolul „1946”, în PMAN

Expoziția dedicată victimelor deportărilor, amenajată în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) din Chișinău, devine în această seară, 26 iunie, scena spectacolului „1946”, pe care actorii Teatrului Republican „Luceafărul” îl vor prezenta începând cu ora 20:00.
Evenimentul face parte din programul special al expoziției și este dedicat memoriei victimelor foametei organizate din anii 1946–1947, una dintre cele mai tragice pagini din istoria noastră recentă.
Spectacolul, în regia lui Slava Șambriș, este construit pe baza mărturiilor reunite în volumul „Cartea foametei” și readuce în prim-plan suferința provocată de regimul sovietic, precum și impactul profund al acestei tragedii asupra familiilor și comunităților din Basarabia.
Publicul este invitat să participe la acest moment de reflecție și comemorare și să aducă o lumânare în memoria victimelor foametei organizate și a tuturor celor care au avut de suferit în urma represiunilor sovietice.
În acest an, Republica Moldova marchează două momente tragice din istoria sa recentă: 80 de ani de la foametea organizată din anii 1946–1947 și 85 de ani de la deportările sovietice din 1941.
Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, din PMAN, a ajuns la cea de-a patra ediție. Aceasta a fost inaugurată pe 12 iunie, marcând 85 de ani de la deportările din noaptea de 12 spre 13 iunie 1941, și poate fi vizitată zilnic, între orele 09:00 și 21:00, până pe 6 iulie. În această zi se împlinesc 77 de ani de la deportările din noaptea de 5 spre 6 iulie 1949, cunoscute drept operațiunea „IUG”, cel mai amplu val al deportărilor staliniste din Basarabia.
Atunci, autoritățile sovietice au deportat în Siberia peste 35.000 de țărani și intelectuali.
Datele de arhivă și concluziile istoricilor arată că înfometarea populației în perioada sovietică a fost o politică deliberată, care a provocat moartea a aproximativ 200.000 de oameni și a afectat profund structura socială și identitară a societății. În acest an, se împlinesc 80 de ani de la declanșarea foametei organizate de autoritățile sovietice în RSS Moldovenească.
CITIȚI ȘI: