Peste 15 mii de angajați din învățământul României au renunțat la grevă. Peste 50% din totalul cadrelor didactice încă protestează
Peste 15 mii de angajați din învățământ au renunțat la grevă după adoptarea ordonanței care prevede majorări salariale, a declarat ministra Educației, Ligia Deca, azi, după întâlnirea avută cu reprezentanții sindicatelor, ai elevilor și părinților. Ministra s-a arătat convinsă, marți, după întâlnirea cu sindicaliștii din educație, reprezentanții elevilor și ai părinților, că aceștia au înțeles "foarte bine" importanța menținerii calendarului anunțat pentru examenele naționale.