Agricultorii cer moratoriu la achitarea datoriilor. Ministrul Agriculturii dă asigurări că va purta discuții cu reprezentanții sistemului bancar
Agricultorii insistă în continuare pe introducerea unui moratoriu pe o perioadă de trei luni la achitarea datoriilor producătorilor agricoli, care cultivă cereale și oleaginoase, atât către creditorii privați, cât și către bugetul public național. În caz contrar, mulți dintre ei spun că riscă să falimenteze în lunile următoare. Revindecările au fost înaintate de către reprezentanții „Forța Fermierilor” la întâlnirea cu ministrul Agriculturii, Vladimir Bolea. Acesta a spus că luni va purta discuții cu reprezentanții sistemului bancar.